Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2019

DEBATA GŁÓWNA
Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2019

Matematyka na maturalnym zakręcie?
Jak rozwijać talenty matematyczne polskich uczniów?

 

Termin: 8 marca (piątek), godz. 10:00-11:30
Miejsce: Sala Mickiewicza, PKiN

W drugiej połowie lutego Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała raport „Nauczanie matematyki w szkołach”, który spotkał się z szerokim odzewem ze strony osób i organizacji zainteresowanych podnoszeniem kompetencji matematycznych polskich uczniów i studentów. Raport sygnalizuje problemy wymagające podjęcia pilnych działań naprawczych. Zarazem niektóre z proponowanych rozwiązań - zwłaszcza zawieszenie obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki – wzbudzają niepokój. Świadczą o tym uchwały i opinie władz Polskiej Akademii Nauk i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Dlatego Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” - działająca od 20 lat na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji i nauki w Polsce - wystąpiła z inicjatywą debaty publicznej poświęconej edukacji matematycznej w naszym kraju, w kontekście ustaleń i rekomendacji zawartych w raporcie NIK.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali rektorzy stołecznych uczelni, władze edukacyjne Warszawy, dyrektorzy i nauczyciele najlepszych liceów i techników, eksperci edukacyjni i dziennikarze naukowi. Swoje wystąpienia potwierdzili m.in. prof. Zbigniew Marciniak – przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodniczący zespołu matematyki w międzynarodowym Komitecie Badania PISA, były wiceminister edukacji, a także nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Marek Rocki – rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Do udziału w debacie zaproszono również przedstawicieli kierownictwa NIK oraz autorów raportu NIK nt. nauczania matematyki.

Debata odbędzie się 8 marca br., w godz. 10:00-11:30, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (Sala Mickiewicza, wejście główne od ul. Marszałkowskiej). Będzie to centralne wydarzenie Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego „Perspektywy 2019”, organizowanego tradycyjnie przez Perspektywy we współpracy z władzami edukacyjnymi m. st. Warszawy.

Debata ma charakter otwarty. Ze względu na reżim czasowy, osoby zainteresowane wystąpieniami dłuższymi niż 3 minuty, uprzejmie prosimy o zgłoszenie się do red. Marzeny Tarki, tel. 601 135 719, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy

Uwaga: Bezpośrednio po debacie, o godzinie 12:00, w Sali Marmurowej PKiN odbędzie się oficjalne otwarcie XXXI Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego „Perspektywy 2019”. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników debaty do udziału w tej tradycyjnej uroczystości!

Komitet Honorowy

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

logo mnisw

Anna Zalewska

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

logo minister edukacji

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski
Prezydent
m.st. Warszawy

Jan Szmidt

prof. dr hab. inż.
Jan Szmidt

Przewodniczący KRASP

krasp