Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2019

E-katalog

Politechnika Gdańska

Adres:

ul. G. Narutowicza 11/12
80-177 Gdańsk

58 348 67 00

pg.edu.pl

rekrutacja@pg.edu.pl

STOISKO
16

Opis:

POLITECHNIKA GDAŃSKA – UCZELNIA DLA WYJĄTKOWYCH

LOKALIZACJA

Piękna architektura, niezwykła ponad 1000-letnia historia oraz położenie geograficzne sprawiają, że Gdańsk jest miastem wyjątkowym. Politechnika Gdańska zlokalizowana jest w samym sercu Gdańska, a kampus uczeni znalazł się wśród 10 najpiękniejszych w Europie wg rankingu Times Higher Education.

NAUKA I BADANIA

W laboratoriach uczelni realizowane są interdyscyplinarne projekty, często w międzynarodowych konsorcjach, których efekty wpływają na rozwój nowoczesnych technologii i poprawiają jakość życia społeczeństw.

Pracownicy naukowi oraz absolwenci Politechniki Gdańskiej nieustannie uczestniczą w życiu i rozwoju regionu. Z ich udziałem realizowane były i są flagowe miejskie inwestycje: Tunel pod Martwą Wisłą, Europejskie Centrum Solidarności, Stadion Energa Gdańsk,  Pomorska Kolej Metropolitalna czy Muzeum II Wojny Światowej.

Politechnika Gdańska, we współpracy z biznesem, pracuje nad nowymi prototypami implantów zębowych i ortopedycznych, które mają jak najszybciej związać się z żywą tkanką i być wdrożone do produkcji przemysłowej. Gdańsk ma szansę stać się ważnym ośrodkiem implantologii w Europie.

Zespół naukowców Politechniki Gdańskiej, we współpracy z amerykańskimi badaczami, stworzył diamentowy bioczujnik, który w ślinie pacjenta wykryje patogeny wywołujące grypę. Artykuł na ten temat ukazał się w prestiżowym „Scientific Reports” na portalu nature.com

Świat czeka na materiały, które nie generują strat prądu. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej są współodkrywcami kilku nadprzewodników. Razem z badaczami z amerykańskich uczelni realizują projekt, którego celem jest opracowanie dwóch nowych metod odkrywania nadprzewodników.

Politechnika Gdańska od lat realizuje badania z dziedziny bezpieczeństwa i obronności. Przykładem takiej działalności są systemy obrony przeciwminowej. Podczas morskich misji NATO wykorzystywane są zaprojektowane na uczelni pojazdy głębinowe: „GŁUPTAK”  i „MORŚWIN”. Naukowcy PG pracują też nad tzw. tarczą antyterrorystyczną, która dzięki kurtynie elektromagnetycznej ma chronić przed zdalną detonacją ładunków wybuchowych.

Na Politechnice Gdańskiej realizowane są prace badawcze i wdrożenia w zakresie elektrochemii oraz korozji dla zakładów przemysłowych z branży chemicznej i ciepłowniczej.

Generyczny lek na osteoporozęOSTEMAX 70 Comfort dzięki naukowcom z Politechniki Gdańskiej produkowany jest już od ponad 10 lat. Na uczelni trwają prace nad kolejnymi potencjalnymi lekami, w tym przeciwnowotworowymi.

Chemicy z Politechniki Gdańskiej, wspólnie z przemysłem, prowadzą badania dotyczące środowiska, w tym uciążliwości zapachowej na terenie aglomeracji miejskich oraz projekty związane z prozdrowotną żywnością funkcjonalną. 

Na uczelni w obszarze IT wyróżnia się biometryczny system weryfikacji klientów bankowych oraz skomercjalizowane i nagrodzone godłem TERAZ POLSKA Cyber Oko służące do diagnozy i terapii pacjentów w śpiączce i stanie wegetatywnym.

To na Politechnice Gdańskiej powstał TRISTAR – nowoczesny system zarządzania ruchem na obszarze Trójmiasta, który działa na 160 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i obejmuje kilkaset pojazdów transportu publicznego.

Politechnika Gdańska od dziesięcioleci jest kuźnią kadr dla przemysłu stoczniowego. Studenci – przyszyli konstruktorzy – dzięki bardzo nowoczesnemu basenowi modelowemu mogą testować wszystkie modele statków.

STUDENCI

Na Politechnice Gdańskiej ponad 60 lat temu powstał pierwszy w Polsce niezależny Parlament Studencki, który stał się szkołą demokratycznego myślenia dla studentów z całego kraju. Dziś studenci mają możliwość rozwijania zainteresowań w kilkudziesięciu kołach naukowych. Na Politechnice Gdańskiej studiuje młodzież z ponad 60 krajów z całego świata. Uczelnia uczestniczy w programie Erasmus+, który umożliwia wyjazdy do europejskich ośrodków akademickich.

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Dzieci, młodzież szkolna, dorośli i seniorzy już wkrótce będą mogli zostać studentami Politechniki Gdańskiej biorąc udział w projekcie pod nazwą „Politechnika Wielu Pokoleń”. Projekt ten w grudniu 2018 r. został jednym z najwyżej ocenionych i dofinansowanych najwyższą kwotą w konkursie MNiSW i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Trzecia Misja Uczelni”.

Inżynier Lisa Aditya, pochodząca z Indonezji studentka Politechniki Gdańskiej, przekazała ufundowaną przez rektora PG nagrodę specjalną zdobytą w tegorocznej edycji konkursu Czerwonej Róży na budowę szkoły podstawowej w rodzinnym kraju. Budynek jest już prawie gotowy, a prezes międzynarodowej organizacji humanitarnej ACT, która zbierała na ten cel środki, przesłał specjalne podziękowania dla Politechniki Gdańskiej.

Politechnika Gdańska od 16 lat współorganizuje Bałtycki Festiwal Nauki – największy festiwal nauki na Pomorzu! Blisko 500 studentów i naukowców przygotowuje co roku niemal 200 propozycji z 24 dyscyplin naukowych – od architektury po biocybernetykę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W festiwalu bierze udział rokrocznie 20 tysięcy osób.

KULTURA

To na Politechnice  Gdańskiej powstał i występował legendarny kabaret „Bim Bom” ze Zbyszkiem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą na czele. Chór Politechniki Gdańskiej koncertuje od 50 lat i osiąga sukcesy godne zawodowców w Polsce i na świecie.
W 2018 roku na uczelni odbył się pierwszy koncert plenerowy „Muzyka wody i ognia”. W sobotni czerwcowy wieczór kampus wypełnił się ponad dwoma tysiącami gości!

SPORT

Uczelnia piąty raz z rzędu zajęła III miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski oraz po raz szósty z rzędu została drugą najlepszą uczelnią techniczną.
Zespół koszykarek pod nazwą Sunreef Yachts Politechnika Gdańska w sezonie 2018/19 występuje w rozgrywkach Energa Basket Ligi Kobiet.

Uczelnie
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
Akademia Finansów i Biznesu VISTULA
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia Leona Koźmińskiego
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Baltic Council for International Education
Collegium Civitas
Europa - Universitat Viadrina, Frankfurt nad Odrą, Niemcy
Europejska Uczelnia Informatyczno-Ekonomiczna w Warszawie
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lotnicza Akademia Wojskowa
Maastricht University, The Netherlands
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Miasto Białystok
Politechnika Gdańska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Łódzka
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Prywatna Wyższa Szkoła Nauk Społecznych, Komputerowych i Medycznych w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Southern University of Science and Technology, Chiny
Społeczna Akademia Nauk
STUDIA W ANGLII: UCFB WEMBLEY
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
University of Padova, Italy
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet im. Adama Mickieiwcza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanityczny w Siedlcach
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie
Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie
Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie