Główną częścią XLII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego będzie Salon Szkół Wyższych i szkół zagranicznych Study Abroad. Ekspozycji szkół wyższych z całej Polski i z zagranicy towarzyszyć będzie bogaty program spotkań.
Dla maturzystów eksperci OKE w Warszawie przygotują ostatnią powtórkę przed majowym egzaminem, a dla ósmoklasistów omówią egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Sprawdzone informacje o zasadach, harmonogramie, procedurach to wskazówki na wagę sukcesu!
Genius Universitatis
Na Salonie nagrodzimy uczelnie, które prezentują swoją ofertę w sposób oryginalny, innowacyjny, a zarazem zrozumiały dla kandydatów. Zapraszamy na uroczysty finał konkursu Genius Universitatis na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej.
Study Abroad
W ramach cyklu prezentacji „Study Abroad” pokażemy różne aspekty studiowania za granicą: od zasad ubiegania się o stypendia, po informacje o wysokości czesnego, kosztach utrzymania, warunkach życia i możliwościach podjęcia legalnej pracy oraz połączenia jej z nauką.
Zapraszamy szkoły językowe, biura zajmujące się programami work&travel, organizatorów obozów językowych i uczelnie zagraniczne do prezentacji swojej oferty.
Artykuł sponsorowany
Śląski Uniwersytet Medyczny – nauka w centrum uwagi
Śląski Uniwersytet Medyczny jest jedną z największych uczelni medycznych w kraju i największą w województwie śląskim. Jego wizytówką są znakomici wykładowcy, centra symulacji, czy innowacyjne narzędzia dydaktyczne, które umożliwiają korzystanie z wirtualnej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji. ŚUM to pięć wydziałów w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu oraz filia w Bielsku Białej, a także sześć szpitali klinicznych, w tym Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie 40 lat temu legendarny kardiochirurg Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca. Śląski Uniwersytet Medyczny od momentu powstania w 1948 roku, i rozpoczęcia działalności naukowo-badawczej, tworzył strukturę jednostek laboratoryjnych o specjalistycznej infrastrukturze badawczej i medycznej. Dziś najwyższej jakości aparaturą naukowo-badawczą dysponuje centrum badawczo-wdrożeniowe Silesia LabMed.
ŚUM oferuje zajęcia na 21 kierunkach. Jako jedyny w kraju wprowadził studia magisterskie dla ratowników w formie stacjonarnej. Studia I stopnia skierowane są do osób posiadających maturę. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra, dającego większe możliwości zawodowe oraz dostęp do bardziej zaawansowanych specjalizacji, a także możliwość kontynuacji nauki w Szkole Doktorskiej i uzyskania stopnia doktora, co otwiera drogę kariery akademickiej i badawczej.
Studenci ŚUM korzystają z trzech Centrów Symulacji Medycznej, które powstały dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Mają do dyspozycji kilkanaście sal symulacyjnych wysokiej wierności, w tym intensywnej terapii, salę operacyjną czy porodową. Fantomy, w które są wyposażone centra, wyróżniają się wysokim realizmem (mówią, oddychają, płaczą, a nawet krwawią). Studenci ŚUM mogą ćwiczyć także w wirtualnej sali operacyjnej i wirtualnym gabinecie dentystycznym, a także korzystać z aplikacji Wirtualna Klinika. Oprogramowanie to umożliwia studentowi, wcielenie się w rolę lekarza, dając możliwość prowadzenia rozmowy, zlecania badań dodatkowych i proponowania leczenia symulowanego. Stworzone oprogramowanie symulacyjne zdobyło szereg nagród, a także zostało wpisane na listę innowacji Ministerstwa Zdrowia.
ŚUM ma do zaaferowania dziewięć kierunków studiów podyplomowych, których ukończenie pozwala poszerzyć swoją wiedzę lub zwiększyć szanse na rynku pracy, w tym Koder medyczny, Badania Kliniczne w Medycynie, Sztuczna Inteligencja i robotyka w medycynie oraz MBA.
Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymał tytuł „Marka Śląskie” 2024 w kategorii Nauka. Konkurs promuje i nagradza najlepsze firmy, organizacje czy instytucje województwa śląskiego, które dzięki swoim działaniom wpływają na rozwój zarówno w obszarze gospodarczym jak i społecznym.
ŚUM jest polskim liderem w realizacji prozdrowotnych programów unijnych. Jest głównym koordynatorem w Polsce działań Konsorcjum na rzecz prewencji chorób przewlekłych i onkologicznych (Joint Action PreventNCD). To najszersza (105 Partnerów z 25 Państw Członkowskich UE) oraz największa (niemal 100 mln euro
w budżecie) inicjatywa Komisji Europejskiej w zakresie zdrowia publicznego.
Śląski Uniwersytet Medyczny w liczbach:
- 5 wydziałów (Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych, Wydział Nauk Medyczny w Zabrzu, Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu oraz Filia ŚUM w Bielsku- Białej),
- 6 szpitali klinicznych,
- ponad 270 katedr, klinik, zakładów i oddziałów,
- 10 184 studentów, w tym blisko 500 cudzoziemców,
- 1430 wykładowców,
- 21 kierunków,
- 3 centra symulacji medycznej.
ŚUM to miejsce, w którym intensywnie rozwijane jest wykorzystanie nowych technologii takich jak: sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość. Tylko w ostatnim czasie w ramach działań Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych powstały takie narzędzia dydaktyczne jak m.in.:
- Wirtualna Klinika,
- Wirtualny Gabinet Stomatologiczny,
- Atlas Porodu 3D,
- Symulator Wad Wzroku,
- preparaty 3D do nauki anatomii.